Dnes slaví svátek:Julius

Martin slaví svátek dne 11.11.

Charakteristika

Přestože významem jména Martin je "válečník", u nás je jméno spojováno především se Svatým Martinem. Svatý Martin z Tours je jedním z nejznámějších svatých, který je každoročně oslavován svatomartinskou husou nebo svatomartinským vínem. Svatý Martin v lidových pranostikách přijíždí na bílém koni, aby ohlásil příchod zimy.

Odvozeniny a varianty jména Martin Mužské křestní jméno Martin má i ženský protějšek ve jménu Martina. Významově je příbuzné i se jmény Marcel nebo Marek, která byla také odvozena od boha války Marta. Domáckými podobami jména jsou Martínek, Márty, Marti, Marťa, Marťas, Mates, Máťa, Martouš, Marťouš apod. Jméno Martin se vyskytuje i v angličtině, němčině nebo ve slovenštině. Slovenština užívá i archaickou podobu Martinián, v angličtině je jméno známé i jako Marty, němčina ho zná také jako Martinus. Jméno Martin užívá také španělština, francouzština, dánština, ruština nebo bulharština. Polská verze jména je Marcin, maďarská Márton. Italština jméno užívá jako Martino. Švédština ho zná jako Marten, norština jako Morten.

Významní nositelé

Jméno Martin nosí řada významných českých osobností. Najdeme je například mezi herci − jde o Martina Dejdara, Martina Stropnického, Martina Havelku. Nosil ho i Martin Štěpánek. Jméno náleží i k herci a producentovi jménem Martin France, nosí ho i populární český zpěvák Martin Maxa. Jméno se pojí i se slavnou zpěvačkou Helenou Vondráčkovou, její manžel se totiž jmenuje Martin Michal. Nositeli jména jsou i čeští sportovci, mj. hokejisté Martin Havlát, Martin Hašek, Martin Ručinský nebo Martin Straka, také kanoista a olympijský vítěz Martin Doktor. Jméno nosí i Muž roku 2011 a druhý nejkrásnější muž planety Martin Gardavský. Do historie se nesmazatelně zapsal také americký bojovník za lidská práva Martin Luther King.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Martin patří u nás k těm nejoblíbenějším. Jméno má latinský původ a je spojeno s římským bohem války. Římané tohoto boha nazývali Mars, přídavným jménem k němu je v latině slovo "Martinus". V doslovném překladu tak Martin znamená "zasvěcený bohu války", "zasvěcený Martovi". Přeneseně se dá jméno vykládat jako "válečník", "bojovník".

Latinské Martinus je přídavné jméno k Mars, což je jméno římského boha války, význam je tedy "martovský, Martův", přeneseně "zasvěcený bohu Martovi, voják" nebo "žena pomáhající vojsku" Martina pochází z řeckého eugenés "urozený", doslova "blaho-rodý", ženský protějšek je Evženie, Eugenie

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: