Dnes slaví svátek:Julius

Matěj slaví svátek dne 24.02.

Charakteristika

Jméno Matěj bývá často spojováno s nešikovností, význam jména je však mnohem prozaičtější. Dle významu svého jména je Matěj doslova darem od Boha a není tedy důležité, kolik šikovnosti mu Bůh nadělil.

Odvozeniny a varianty jména Matěj

Mužské křestní jméno Matěj nemá v češtině ženský protějšek. Vyskytuje se však také ve verzi Matej. Jeho archaickou podobou je jméno Matyáš. Jména Matěj, Matej, Matyáš a také Matouš pojí stejný původ. Shodný význam má i jméno Theodor nebo Jonatán. Počeštěnou verzí jmen je Božidar, příp. Bohdan. Domácky se jméno Matěj užívá jako Matějek, Matějíček, Matýsek, Máťa apod. Jméno se jako Matej vyskytuje i ve slovenštině. Anglická podoba jména je Matthias, stejně tak i německá. Španělská verze zní Mateo, italská Matteo, francouzská Mathias. Poláci jméno znají jako Maciej, Maďaři jako Mátyás, Rusové jako Matija.

Významní nositelé

Nositelem jména byl český loutkový divadelník Matěj Kopecký. Dnes jméno náleží ke slavným hudebníkům. V kapele Monkey Business najdeme Matěje Rupperta, frontmanem kapely Wohnout je zase Matěj Homola.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Matěj (také Matej) má původ v hebrejštině. Vyvinulo se z hebrejského jména Mattytja, resp. spojení "Mattyth Jáh(u)", které se překládá jako "dar Boží", "Hospodinův dar", "dar od Boha". Stejný základ má i jméno Matyáš, které je archaickou podobou jména Matěj.

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: