Dnes slaví svátek:Nataša

Matouš slaví svátek dne 21.09.

Charakteristika

Matouš je prastarým biblickým jménem. Muž jménem Matouš má být dle významu svého jména doslova darem z nebes.

Odvozeniny a varianty jména Matouš

Mužské křestní jméno Matouš nemá ženský protějšek. Významově je shodné se jmény Matěj, Matej, Matyáš, také staročeským jménem Božidar nebo jmény Jonatán a Teodor. Domácky se jméno Matouš užívá jako Matoušek, Máťa, Matýsek, Maty nebo Matys, Touš, Toušek aj. Jméno se jako Matúš užívá i ve slovenštině. Němčina jméno zná jako Matthäus, ruština jako Matvej. Maďarská podoba jména je Máté, polská Mateusz.

Významní nositelé

Se jménem Matouš se setkáváme již v Bibli, v Evangeliu podle Matouše. Dnes jméno nosí například herci Matouš Rajmont a Matouš Ruml, známý z televizního seriálu Comeback. Jméno je spojeno i se slavnou italskou komedií z roku 1975 Šimon a Matouš, kterou natočil režisér Giuliano Carmineo.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Matouš má hebrejský původ. Vyvinulo se z hebrejského "Mattyth Jáh(u) ", stejně jako jméno Matěj nebo jeho archaická podoba Matyáš. Jméno se z hebrejštiny překládá jako "dar Boží", "dar od Boha".

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: