Dnes slaví svátek:Vojtěch

Matylda slaví svátek dne 14.03.

Odvozeniny a varianty jména Matylda

Ženské křestní jméno Matylda nemá mužský protějšek. Variantou jména je i Matilda. Významově je příbuzné se jménem Hilda. Domácky se jméno užívá jako Maty, Máťa, Matyla, Tylka, Tylda apod. Jméno se jako Matilda vyskytuje i na Slovensku nebo v Rusku. Anglickými verzemi jména jsou Matilda, také Mathilda, Maud nebo Maude, německými pak Mathilda, Mathilde nebo Mechtild. Španělskou podobou jména je Matilde, tuto verzi zná i italština společně s verzí Matelda.

Významné nositelky

Jméno Matylda náleží k císařovně Matyldě Anglické, také k anglické královně Matyldě Flanderské nebo portugalské královně Matyldě Savojské. Jméno dnes nosí herečky Mattie Hawkinson (USA) nebo Matilda Ziegler (Británie), také mladá švédská herečka Matilda Grahn.

Původ a význam jména

Matylda je ženským křestním jménem s germánským původem. Jméno vzniklo spojením dvou starogermánských slov − "math" s významem "síla" či "moc" a "hildi" s významem "boj". Jméno Matylda se tak překládá jako "mocná bojovnice", "mající sílu v boji".

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: