Dnes slaví svátek:Nataša

Maxmilián slaví svátek dne 29.05.

Charakteristika

Maxmilián je honosným jménem, které se hodí pro velké muže. Také zkrácené verze jména Maxim nebo Max v sobě nesou ty nejvyšší možné hodnoty, ať již v oblasti prestiže, síly, bohatství, vzletných myšlenek nebo krásy.

Odvozeniny a varianty jména Maxmilián

Mužské křestní jméno Maxmilián se užívá i v mutacích Maximilian či Maxmilian. Zkráceninou je pak jméno Maxián, také Maxim nebo Max. Jméno má i ženské protějšky v podobách Maxmiliána, Maxmiliana nebo Maxima. Domácky se jméno užívá jako Max, Maxi, Maxa, Maxík, Maxim nebo Maxin, Maxínek, Maxek, také Emil, Míla nebo Milián. Jméno se jako Maximilián vyskytuje i ve slovenštině nebo v maďarštině. Anglickou verzí je Maximilian, tuto podobu jména zná i němčina nebo švédština. Francouzská mutace jména je Maximilien, španělská Maximiliano, italská Massimiliano. Poláci jméno užívají jako Maksymilian, Rusové jako Maksimilian či Maksimian.

Významní nositelé

Jméno Maxmilián patří k římským císařům. Jde o Maxmiliána I. Habsburského a Maxmiliána II. Habsburského. Jméno nosil i český malíř, grafik a rytec Max Švabinský, vlastním jménem Maxmilian Švabinský. Jméno ve zkrácené formě Max v současnosti náleží k prvnímu synovi české topmodelky Simony Krainové a jejího manžela Karla Vágnera. Svého syna jako Max pojmenovala i americká kráska Jennifer Lopez. Se svým posledním manželem zpěvákem Marcem Anthonym má dvojčata Emmu a Maxe.

Původ a význam jména Mužské křestní jméno Maxmilián vzniklo uměle. Údajně ho vytvořil německý císař Fridrich III. pro svého syna. Vzorem mu měli být slavní Římané Fabius Maximus ("maximus" se z latiny překládá jako "největší") a Scipio Aemilian (latinské "aemulus" znamená "prchlivý", "horlivý" nebo také "následovník"). Stejný původ je přisuzován i variacím jména Maxmilian či Maximilian. Další výkladová teorie jménu přisuzuje původ latinský. Bylo by odvozeno od římského rodového jména Maximinianus. Jméno by se pak překládalo "patřící k rodu Maximinů".

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: