Dnes slaví svátek:Jan

Medard slaví svátek dne 08.06.

Charakteristika

Jméno Medard se u nás užívá jen zřídka, možná je na češtinu příliš tvrdé. Muž jménem Medard může být dle významu svého jména udatným silákem, častěji však bývá spojován s počasím a deštěm.

Odvozeniny a varianty jména Medard

Jméno Medard nemá ženský protějšek. Domáckými podobami jména jsou Medardek, Meda nebo Medek. Jméno Medard se užívá i ve slovenštině, němčině nebo polštině. Francouzská podoba jména je Médard, španělská a italská Medardo. Maďarskou mutací je Madárd.

Významní nositelé

Asi nejznámějším nositelem jména je Svatý Medard, francouzský biskup žijící v 6. století. Je patronem sedláků, pastýřů, vinařů a sládků. Dnes je však také pomocníkem meteorologů. Dalším nositelem jména byl také italský sochař, představitel impresionismu Medardo Rosso. Jméno nosil i německý psychiatr Medard Boss.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Medard má germánský původ. Vyvinulo se ze staroněmeckého jména Mahtahard, resp. německých slov "macht" s významem "moc", "síla" a "hardus" s významem "tvrdý". Jméno se tak překládá jako "mocný, "silný", "udatný", také "tvrdý" nebo "přísný".

Je to stará podoba jména Mahtahard. Jeho první složkou je math "moc, síla", druhá část hardus znamená "tvrdý, přísný". Význam celého jména je "mocný a tvrdý (vládce)".

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: