Dnes slaví svátek:Jan

Metoděj slaví svátek dne 05.07.

Odvozeniny a varianty jména Metoděj

Mužské křestní jméno Metoděj se vyskytuje i ve zkrácené variantě Metod. Jméno nemá žádný ženský protějšek. Domácky se jméno může užívat jako Metod, Metodek, Metouš, Metoušek, Metodějek, také Meta, Metúd, Metúdek apod. Jméno se jako Metod vyskytuje i ve slovenštině. Německá podoba jména je Methodius, stejně tak i latinská. Francouzská a italská verze jména je Méthodius, španělská Metodio. Poláci jméno znají jako Metody, Maďaři jako Metód, Rusové jako Mefodij.

Významní nositelé

Nejvýznamnějším nositelem jména je věrozvěst Metoděj, který je společně se svým bratrem Cyrilem považován za patrona Moravy. Původním jménem se přitom Metoděj nazýval Michael, Cyril byl vlastním jménem Konstantin. Jméno nosil i český básník a prozaik Metoděj Jahn nebo spisovatel Metoděj Havlíček.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Metoděj je řeckého původu. Vyvinulo se z řeckého "methódios", což je přídavné jméno ke slovu "methodos". "Methodos" se z řečtiny překládá jako "zkoumání, poznání, výzkum, způsob bádání". Tento význam je přikládán i samotnému jménu Metoděj. Ze stejného základu se vyvinulo i české slovo "metoda".

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: