Dnes slaví svátek:Kristýna

Michal slaví svátek dne 29.09.

Charakteristika

Michal je prostým jménem, které však má své osobité kouzlo, stejně tak i jeho nositel − muž jménem Michal. I s mužem jménem Michal můžete zažít nevšední chvilky. V jednoduchém jménu se skrývají velké hodnoty.

Odvozeniny a varianty jména Michal

Mužské křestní jméno Michal se vyskytuje také ve variantě Michael. Ženským protějškem je Michala, resp. Michaela. Domácky se jméno užívá jako Míša, Miška, Mišan, Mišánek, Mišák, Míki, Majki, Michálek aj. Jméno je oblíbené nejenom u nás, ale po celém světě. Užívá se i na Slovensku. Angličtina jméno zná jako Michael, Mitchell, také Mike, Mick, Micky apod., němčina pak jako Michael, Michel nebo Mischa. Francouzská podoba jména je Michel, španělská a portugalská Miguel, italská Michele. Polština jméno užívá jako Michał, maďarština jako Mihály, ruština jako Michail.

Významní nositelé

Po celém světě potkáme mnoho Michalů působících v nejrůznějších odvětvích. Na české umělecké scéně půjde například o herce Michala Suchánka nebo Michala Nesvatbu, také hudebníky Michala Kocába, Michala Davida, Michala Tučného, Michala Penka, Michala Malátného ze skupiny Chinaski nebo textaře a producenta Michala Horáčka. Jméno nosí i český spisovatel Michal Viewegh. Nositelem jména je i americký herec a producent Michael Douglas nebo herec a režisér Michael J. Fox. Nosil ho i král popu Michael Jackson. Jméno najdeme i mezi slavnými sportovci, půjde například o amerického basketbalisty Michaela Jordana, amerického plavce Michaela Phelpse nebo německého automobilového závodníka Michaela Schumachera.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Michal má hebrejský původ. V Bibli se jménem Micha´el nazýval jeden z apoštolů. Jméno se vykládá jako "ten, který je jako Bůh", "podobný Bohu". Michal je zkráceninou jména Michael.

Biblické jméno, vychází z hebrejského Mi-cha-él a znamená "kdo (je) jako bůh, podobný bohu?".

 

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: