Dnes slaví svátek:Čeněk

Mikuláš slaví svátek dne 06.12.

Odvozeniny a varianty jména Mikuláš

Mužské křestní jméno Mikuláš nemá ženský protějšek. Další podobou téhož jména je Mikoláš. Významově jsou mu příbuzná i jména Nikolas a Nikola. Stejný význam mají i jména Vítězslav a Viktor, také Nikodém, Nikita nebo Veronika. Domáckými podobami jména jsou Mikulášek, Miki, Mikeš, Mikulka, Mikuška, Mikuš, Miška aj. Jméno Mikuláš znají i na Slovensku. Anglická podoba jména je Nicolas, příp. Nicholas, německá Nikolaus (domácky Klaus). Francouzská verze jména zní Nicolas nebo zkráceně Nikol, italské verze zní Nicola či Niccolo, španělská Nicolás. Polština jméno zná jako Mikołaj, maďarština jako Miklós, ruština jako Nikolaj.

Významní nositelé

Jméno Mikuláš je dnes často spojováno se Svatým Mikulášem z Myry. Tento světec přelomu 3. a 4. století proslul svojí štědrostí. Dodnes je oslavován rozdáváním dárků dětem. Svatý Mikuláš je patronem dětí, ale také námořníků, obchodníků, lékárníků, právníků nebo vězňů. Nositelem jména byl i významný polský astronom 15. století Mikuláš Koperník, který byl tvůrcem heliocentrické teorie. Jméno nosil i český spisovatel a šlechtic Mikuláš Dačický z Heslova nebo slavný český malíř Mikoláš Aleš.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Mikuláš (také Mikoláš) vzniklo z řeckého jména Nikoláos. Původem jména jsou řecká slova "niké" s významem "vítězství" a "láos" s významem "lid". Mikuláš se pak překládá jako "vítěz mezi lidmi" nebo "vítězný lid".

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: