Dnes slaví svátek:Čeněk

Milan slaví svátek dne 18.06.

Charakteristika

Milan je doslova přívětivým jménem. Muž jménem Milan je již dle svého jména milý, také oblíbený a milovaný.

Odvozeniny a varianty jména Milan

Ženskou podobou jména je Milena nebo Milana. Jméno je významově příbuzné i se jmény Míla nebo Milovan, potažmo také Miloš, Miloň, Miloslav nebo Milota. Stejný význam mají i latinská jména Amand, Amandus, Amat, Amatus nebo Gracián. Domácky se jméno užívá jako Milánek, Milča, Míla, Milouš apod. Jméno Milan se zdaleka nevyskytuje pouze v češtině. Zná ho i slovenština, němčina, holandština, také polština, bulharština nebo ruština. Maďarská podoba jména je Milán.

Významní nositelé

Jméno Milan nosil mj. český hudebník, zakladatel skupiny The Plastic People of the Universe Milan Hlavsa. Dnes jméno nosí také český umělec Milan Knížák, herec Milan Šteindler nebo Milan Kundera − francouzský spisovatel českého původu. Jméno patří i ke sportovcům, nosí o například fotbalista Milan Baroš či hokejista Milan Hejduk.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Milan se k nám dostalo z jižní Evropy. Jde o poměrně mladé jméno, které vzniklo z přídavného jména "milý" nebo "milovaný". Význam jména je tak jednoznačný, odpovídá znění jména.

Novější jméno jihoslovanského původu, které je utvořeno od přídavného jména "milý, milovaný". Podobná jména jsou Míla nebo Milovan. Latinskou obdobou je Amand(us), Amat nebo Gracián.

 

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: