Dnes slaví svátek:Kristýna

Milena slaví svátek dne 24.01.

Charakteristika Žena jménem Milena má sympatické jméno, bezesporu bude přitažlivá i svým vzhledem, povahou a vystupováním. Měla by být milá a oblíbená. Nositelka jména Milena si lásku zaslouží, umí ji dávat i brát.

Odvozeniny a varianty jména Milena Ženské křestní jméno Milena má svůj mužský protějšek ve jménu Milan. Významově je shodné i s latinskými jmény Amanda, Amáta nebo Grácia. Jedná se také o domácí podobu jména Miloslava. Domáckými variacemi jména jsou Milča, Míla, Milka, Milenka, Milunka, Miluna, Miluška, také Lena, Lenka aj. Jméno Milena znají i na Slovensku, společně s variantou Milina. Jméno Milena se vyskytuje i v němčině, italštině, polštině, bulharštině nebo ruštině. Zná ho také srbochorvatština, kde se vedle varianty Milena užívají i podoby Mileva či Milica. Maďarsky jméno zní Miléna.

Významné nositelky

Jméno Milena nosila česká herečka Milena Dvorská, nezapomenutelná Maruška v pohádce režiséra Bořivoje Zemana Byl jednou jeden král. Jméno patřilo i české spisovatelce Mileně Jesenské nebo Mileně Vostřákové, která byla jednou z prvních hlasatelek Československé televize. Dnes ho nosí například česká herečka Milena Steinmasslová, české spisovatelky Milena Fucimanová a Milena Holcová nebo slovenská zpěvačka a herečka Milena Minichová. Jméno patří i ke slavné herečce a modelce ukrajinského původu Mille Jovovich, která se narodila jako Militza Jovovich. Z Ukrajiny pochází i další slavná herečka − Mila Kunis, vlastním jménem Milena Markovna Kunis.

Původ a význam jména

Milena je ženským křestním jménem, které se u nás stalo populární na začátku 20. století. Novodobé jméno je slovanského původu. Vzniklo z přídavného jména "milý". Jeho významem je tak skutečně "milá", "příjemná" "milovaná" nebo také "milující".

Jméno je tvořeno příponou -ena od přídavného jména "milý" a znamená tedy "milující, milá". Je obdobou latinského Amáta nebo Amanda.

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: