Dnes slaví svátek:Nataša

Miloš slaví svátek dne 25.01.

Charakteristika

Mužské jméno Miloš zní měkce i tvrdě současně. Jeho nositel tak bude milým a příjemným společníkem, ale pokud to bude potřeba, ukáže i svoji sílu a moc.

Odvozeniny a varianty jména Miloš

Jméno Miloš je významově příbuzné také se jménem Milan. Dalšími verzemi jména jsou Miloň a Milouš. Miloš se užívá i jako domácí varianta jména Miloslav, s kterým ho pojí i obdobný význam. Domáckými variacemi jména jsou Milošek, Miloušek, Míla, Milek, Milánek aj. Jméno Miloš znají i na Slovensku, užívá ho také srbochorvatština. Maďarská podoba jména je Milos, polská Miłosz. Bulharové jméno znají jako Milko nebo Milčo.

Významní nositelé

Jméno nosil legendární český herec Miloš Kopecký, také dramatik, básník a scénárista Miloš Macourek, který mj. vytvořil scénář pro televizní seriál Arabela. Současným nositelem jména je například herec Miloš Nesvatba, který působí také jako spisovatel a ilustrátor, dále hudební skladatel Miloš Štědroň nebo filmový režisér Miloš Forman. Jméno Miloš, resp. Milouš známe i jako postavu románu Saturnin, nejúspěšnějšího díla Zdeňka Sirotky.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Miloš má slovanský původ. Vzniklo z přídavného jména "milý" připojením přípony -oš. Význam jména tak skutečně je "milý", "příjemný", "milující", "přívětivý" apod. Stejný význam i původ mají i další podoby jména − Miloň a Milouš. Jméno představuje také domácí podobu jména Miloslav. Pokud by šlo o odvozeninu tohoto jména, vykládalo by se jako "slavící milost", "slavný svoji milostí" nebo "slavný svojí dobrotou", "laskavý" apod.

obdoba původem latinského jména Mansvet, vykládá se jako "slavný milostí, slavící milost"

 

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: