Dnes slaví svátek:Pavla

Miloslava slaví svátek dne 17.02.

Charakteristika

Laskavost, dobrota, příjemné vystupování a vzhled − to všechno dostal do vínku muž jménem Miloslav. Je na každém, jak své přednosti zužitkuje. Muži jménem Miloslav by to mělo jít snadno, dokonce se může stát i slavným.

Odvozeniny a varianty jména Miloslava

Ženskou alternativou jména je Miloslava. Jméno Miloslav je významově příbuzné také se jménem Miloš. Domáckými variacemi jména jsou právě Miloš, také Míla, Milek, Sláva, Slávek, zdrobněle pak Miloslávek, Miloušek, Milošek, Sláveček apod. Jméno Miloslav neužívá pouze čeština, ale také slovenština, bulharština, srbština nebo ruština. Německou podobou jména je Miloslaw. Poláci jméno znají jako Miłosław.

Významní nositelé

Nositelem jména byl český herec a bavič Miloslav Šimek. Působil mj. v divadle Semafor, spolu s Jiřím Krampolem, později založili divadlo Jiřího Grossmanna. Jméno nosil také slavný český spisovatel Miroslav Švandrlík, dramatik Miloslav Stehlík, malíř a grafik Miloslav Troup nebo hudební skladatel Miloslav Ištvan. Jméno náleží i k českému prozaikovi Miloslavovi Stinglovi, nosí ho i básník Miloslav Uličný, sochař Miloslav Šonka, architekt Miloslav Sýkora nebo kardinál Miloslav Vlk.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Miloslav je slovanského původu. Vykládá se jako "slavící milost, "slavný milostí", také "slavný svojí dobrotou", "laskavý" apod. Jedná se o slovanskou podobu latinského jména Mansvet.

Ženská podoba ke jménu Miloslav, vykládá se jako "slavná milostí, slavící milost". Jméno je rozšířené ve všech ch jazycích. Zaměňovala se za latinské Gracie "půvabný, milý".

 

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: