Dnes slaví svátek:Kristýna

Miluše slaví svátek dne 03.08.

Charakteristika

Žena jménem Miluška musí být milá, vždyť jí to bylo dáno do vínku. Nositelky jména Miluše jsou také předurčeny k tomu, aby byly milované.

Odvozeniny a varianty jména Miluše

Ženské křestní jméno Miluše má mužský protějšek ve jménech Miloš, Milouš, také Miloň nebo Miloslav. Archaickou podobou jména je Milota. Latinskou verzí pak jména Amáta nebo Amanda. Jméno je současně také domácí variantou jména Miloslava. Domáckými mutacemi jména Miluše jsou Miluška, Milča, Míla, Milka, Milda, Miluš, Miluna, Milunka aj. Jméno se jako Milota užívá i na Slovensku. Milota je také srbochorvatskou variantou jména, spolu s verzemi Miljuša či Milina. Bulharská podoba jména je Miluša.

Významné nositelky

Nositelkou jména je dnes například herečka Miluše Šplechtová, vdaná jako Miluše Hrušínská, je manželkou herce Jana Hrušínského. Její kolegyní je herečka a moderátorka Miluše Bittnerová. Známou nositelkou jména je také herečka a zpěvačka Miluše Voborníková, manželka Petra Spáleného.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Miluše má slovanský původ. Vyvinulo se z přídavného jména "milý" přidáním koncovky -uše. Význam jména koresponduje s jeho vznikem, vykládá se jako "milá", "milovaná" nebo "milující". Jméno Miluše se užívá také jako domácí podoba jména Miloslava. Je možné, že jeho vznik souvisí právě se jménem Miloslava. Jméno by pak mělo obdobný význam, znamenalo by tedy "slavná svojí milostí", "slavná svoji dobrotou". Původ jména Miluše může být až v latině. Některé výkladové teorie se přiklánějí k variantě, že jméno vzniklo jako slovanská podoba latinského jména Amata. I v tomto případě by znamenalo "milá", "příjemná", "líbezná".

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: