Dnes slaví svátek:Nataša

Miriam slaví svátek dne 05.11.

Charakteristika

Žena jménem Miriam je dle významu svého jména milovaná Bohem. Především její vnitřní krásu však jistě budou milovat i její blízcí.

Odvozeniny a varianty jména Miriam

Ženské jméno Miriam má stejný původ jako jméno Marie. Mužským protějškem je pak jméno Marián. Domáckými podobami jména je Miriamka, Miruška, Mirinka, Mirka, Mira, také Ria, Rianka aj. Jméno Miriam se užívá i ve slovenštině, také angličtině, němčině, španělštině, italštině, švédštině nebo holandštině. Němčina jméno užívá také ve variantě Mirjam. Mirjam je současně i maďarskou verzí jména. Srbochorvatskou podobou je pak Mirjana.

Významné nositelky

Jméno Miriam náleží k českým herečkám Miriam Chytilové, Miriam Kantorkové nebo Miriam Hynkové. Nositelkou jména je i režisérka a scénáristka německého původu Mirjam Müller Landa, manželka českého hudebníka Daniela Landy.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Miriam je v podobě Mirjam známo již z Bible. Jeho význam se zpravidla vykládá jako "milovaná Bohem" z egyptského "merit amm". Další teorie jménu přisuzují aramejský původ. Z aramejského "marjem" by se pak Miriam překládala jako "kapka moře". Další možný výklad jména je "krásná" nebo "hořká" (z hebrejského "mara"). Se stejným původem je spojováno i jméno Marie, které se vyvinulo právě ze jména Miriam.

Základem jména je židovské mry-ja(m) s významem "milovaná od boha Jahva", v češtině se uvádí 80 domáckých podob jména, nejrozšířenější je Marie

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: