Dnes slaví svátek:Kristýna

Miroslav slaví svátek dne 06.03.

Charakteristika

Nositel jména Miroslav je mužem do nepohody i do krásných slunečných dnů. Tento muž dokáže ocenit krásy světa, zlost a násilí jsou mu cizí.

Odvozeniny a varianty jména Miroslav

Mužské křestní jméno Miroslav má i ženskou variantu ve jménu Miroslava. Stejný význam mají i jména Slavomír nebo Lubomír (jen s převráceným slovosledem). Významově jsou mu příbuzná i další jména jako Bedřich, Friedrich, Manfréd, Irenej aj. Domácky užívaná podoba jména Mirek dnes představuje také samostatné jméno. Dalšími domáckými variacemi jména jsou Míra, Mirda, Mirča, Mirouš, Miris, Mireček, Sláva, Slávek apod. Jméno Miroslav je známé i ve slovenštině, také ruštině, bulharštině nebo srbochorvatštině. Německá podoba jména je Miroslaw, španělská Miroslavo, polská Mirosław.

Významní nositelé

Jméno nosil například slavný český herec, spisovatel a režisér Miroslav Horníček nebo jeho herečtí kolegové Miroslav Macháček, Miroslav Homola a Miroslav Masopust. Nositelem jména byl i hudební skladatel Miroslav Barvík. Jméno najdeme i mezi současnými herci. Vedle Miroslava Táborského je nositelem i Miroslav Šimůnek nebo Miroslav Donutil. Jméno patří i ke slovenským zpěvákům. Nosí ho Miro Žbirka nebo jeho mladší kolega Miroslav (Miro) Šmajda, který se proslavil díky soutěži ČeskoSlovenská superstar. Jméno dnes nosí i spisovatel a cestovatel Miroslav Zikmund. Nositelem jména je také hráč amerického fotbalu Miroslav Dopita, bývalý přítel modelky Agáty Hanychové.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Miroslav je slovanského původu. Vykládá se jako "proslavený mírem", "slavící mír" nebo "mírumilovný". V původním významu jméno znamenalo "ten, kdo oslavuje svět", "zrozený k oslavě světa" (ve staročeštině má totiž slovo "mír" význam "svět", resp. "svět bez války").

Jméno lze vyložit jako "slavný mírem, slavící mír, mírumilovný". Stejný význem, ale s obráceným sledem složek, má i Slavomír, obdobné je jméno Friedrich (Bedřich). Ženský protějšek je Miroslava.

 

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: