Dnes slaví svátek:Roland

Miroslava slaví svátek dne 05.04.

Charakteristika

Ženské křestní jméno Miroslava je silné i jemné současně. Také jeho nositelka je silnou osobností, která však má i své hluboké city a jemně je dokáže předávat ostatním. Žena jménem Miroslava si váží ověřených hodnot, především lásky.

Odvozeniny a varianty jména Miroslava

Ženské křestní jméno Miroslava má i mužský ekvivalent ve jménu Miroslav. Zkráceninou jména, která se osamostatnila, je Mirka. Významově shodná jsou i jména Slavomíra, Bedřiška, Irena nebo Frederika. Domáckými variacemi jména jsou vedle Mirky také Míra, Mira, Mirča, Miruna, Mirunka, Miruška, Mirečka, Miruš, Miras, Miris, Miruše, Sláva, Slávka aj. Jméno Miroslava se neužívá pouze v češtině, zná ho i slovenština, ruština, španělština, bulharština nebo srbochorvatština. Jako Miroslawa ho užívá také němčina nebo švédština. Polská verze jména je Mirosława.

Významné nositelky

Nositelkami jména jsou české herečky Miroslava Pleštilová, Miroslava Součková nebo Miroslava Šafránková, provdaná jako Miroslava Šafránková-Drozdová (je sestrou slavnější herečky Libuše Šafránkové). Jméno nosí i Miroslava Knapková, veslařka-skifařka, která je mj. olympijskou vítězkou z LOH 2012 v Londýně. Jméno patří i k Mirce Čejkové, bývalé televizní moderátorce, která dnes působí jako kouč.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Miroslava je slovanského původu, stejně tak i jeho mužský protějšek Miroslav nebo zkrácená podoba jména Mirka. Miroslava se překládá jako "slavící mír", "mírumilovná" nebo "proslavená mírem". Vzhledem k tomu, že slovo "mír ve staročeštině znamenalo i "svět" ("svět bez války"), lze jméno vykládat i jako "ta, která oslavuje svět", "oslavující krásy světa".

Ženský protějšek jména Miroslav. Lze vyložit jako "slavný mírem, mír slavící, mírumilovný". Jména obdobného významu jsou Slavomíra, Bedřiška, Frederika a Irena.

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: