Dnes slaví svátek:Nataša

Mojmír slaví svátek dne 10.02.

Charakteristika

Jméno Mojmír s oblibou nosili čeští šlechtici. I dnes může být jménem pro šlechetného muže, který si dokáže vážit pravých hodnot.

Odvozeniny a varianty jména Mojmír

Mužské křestní jméno Mojmír se vyskytuje i v ženské variantě Mojmíra, ačkoli jen zřídka. Domáckými podobami jména jsou Mojmírek, Mojík, Moja, Mojek, také Míra, Mirek aj. Jméno Mojmír zná i slovenština. Polština jméno užívá ve zkrácené verzi Mojmir, stejně tak i srbochorvatština (navíc také ve variantě Momir).

Významní nositelé

Jméno Mojmír nosil první český kníže − Mojmír I., zakladatel dynastie Mojmírovců, který v 9. století sjednotil slovanské kmeny na Moravě a západním Slovensku. Mojmír II. byl pak posledním historicky známým panovníkem Velkomoravské říše. Jméno nosil i český hudební skladatel 20. století Mojmír Balling, dnes ho nosí mj. skladatel a trombonista Mojmír Bártek. Jméno náleží i k českému herci, který nosí jméno Mojmír Maďěrič. Nositelem jména je také hvězdný fotograf Mojmír Bureš.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Mojmír je slovanského původu. Vyvinulo se z blahopřejného "buď můj mír". Význam jména je doslova "můj mír".

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: