Dnes slaví svátek:Nataša

Natálie slaví svátek dne 21.12.

Charakteristika

Natálie je moderním jménem, které dnes nosí ženy narozené kdykoliv během roku. Jméno zdaleka nenáleží pouze k ženám narozeným na Vánoce, ačkoli právě takový je původní význam jména. Jakkoli, žena jménem Natálie může být pro každého příjemným dárkem, radost a pohodu Vánoc dokáže přinášet po celý rok.

Odvozeniny a varianty jména Natálie

Jméno Natálie se vyskytuje i ve starší podobě Natalia. Významově je shodné i archaické jméno Noelia, které se však u nás neužívá. Domáckými podobami jména jsou Natálka, Naty, Natka, Nasťa, Tálka, Tálie aj. Jméno znají i na Slovensku − ve variantě Natália, stejnou podobu má jméno i v Maďarsku. Anglickou verzí jména je Natalie, také Nathalie, Natalia nebo Nathalia, německou a francouzskou podobou jména je Natalie (Nathalie). Ruština jméno zná jako Natalija, v domácké verzi pak jako Nataša.

Významné nositelky

Jméno Natálie patří například zpěvačce Natálii Kocábové, která je dcerou hudebníka a politika Michala Kocába. Jméno u nás nosí i herečka Nataša Baženovová. Jméno najdeme i mezi celou řadou světových hereček, nosí ho mj. americká herečka Natalie Portman, americká herečka a soulová zpěvačka Macy Gray (vlastním jménem Natalia Renee McIntyre), rusko-americká herečka Natalie Wood, ruská herečka a režisérka Natalie Sergejevna Bondarčuková nebo Natalia Oreiro z Uruguaye, hvězda televizního seriálu Divoký anděl. Jedna z podob jména Natálie patří i ke třetí exmanželce Toma Cruise Katie Holmes, její celé jméno je totiž Kate Noelle Holmes.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Natálie má latinský původ. Vyvinulo se z latinského výrazu "dies natalis", který se překládá jako "rodný den", "narozeniny" a užívá se především pro označení Vánoc, tedy rodného dne Krista. Jméno Natálie (také Natalia) původně dostávaly dívky narozené na Vánoce. Dnes jméno Natálie zobecnělo, ale stále se vykládá jako "dítě Vánoc" nebo "narozená v den zrození Krista".

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: