Dnes slaví svátek:Kristýna

Nela slaví svátek dne 02.02.

Charakteristika

Jednoduché, krátké a přitom tvárné − takové je jméno Nela. Nositelkou jména Nela je pak dle významu svého jména žena pevného charakteru, vytrvalá ve svých cílech, stálá v uznávaných hodnotách.

Odvozeniny a varianty jména Nela

Ženské křestní jméno Nela nemá mužskou alternativu. Významově a původem je příbuzné se jmény Kornélie (Cornelia), Petronila, Petronela, Eleonora nebo Helena. Domácky se jméno užívá jako Neli, Nelinka, Nelka, Nelička, Neliška, Neluška apod. Jméno se jako Nelly či Nelli vyskytuje i v němčině, angličtina jméno zná jako Nellie, Nell nebo Nelly (užívá se i jako domácí podoba jmen Ellen, Hellen aj.). Jméno Nela najdeme i ve slovenštině nebo polštině (také jako Nelly). Ruská podoba jména je Nelli, italská Nella.

Významné nositelky

Jméno patří k české herečce Nele Boudové, nosí ho i česká baletka Nela Mrázová. Nositelkou jména je také slovenská herečka, zpěvačka a herečka Nela Pocisková. Nela je také názvem tradičního mýdla, které se vyrábí v Nelahozevsi.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Nela má zřejmě latinský původ. Nejčastěji bývá vykládáno jako zdrobnělá a zkrácená podoba latinského jména Kornélie, příbuzné by pak bylo i s dalšími jmény jako Petronila, Petronela, Eleonora nebo Helena. Stejně jako v případě jména Kornélie (latinsky Cornelia) je významem jména Nela "pevná" nebo "vytrvalá".

Původně zkrácená domácká podoba jmen Kornélie, Petronela, Eleonora, ale i Helena. Zkracování však pokračuje v jména Ellen - Elen - En.

 

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: