Dnes slaví svátek:Ivo

Nikola slaví svátek dne 20.11.

Odvozeniny a varianty jména Nikola

Nikola je ženským i mužským křestním jménem současně. Dalšími variantami jména jsou Nikol a Nikoleta v ženské verzi, jako mužské jméno se vyskytuje také v podobě Nikolas nebo Mikuláš (Mikoláš). Významově je příbuzné i se jmény Vítězslav, Viktor, Veronika aj. Domácky se jméno užívá jako Niki, Nikolka, Nikča, Nikuška, Kola nebo Nikita. Jméno se vyskytuje i v jiných jazycích. Jako ženské jméno ve variantě Nikola (slovenština), Nicola, Nicole (angličtina), Nicole, Nicolette (francouzština), Nikola, Nikoletta (němčina), Nicola (italština), Nikolina (bulharština), Nikoletta, Nikka (řečtina) aj. Mužskými jazykovými mutacemi jména jsou například Nicolaus, Klaus (němčina), Nicolas (francouzština, angličtina), Nicola, Nicolo, Niccolo (italština), Nikolaj (ruština).

Významné nositelky/významí nositelé

Jméno nosí například česká herečka Nikol Štíbrová, moderátorka Nikol Lenertová, modelka Nikol Moravcová, baletka Nikola Bárová nebo tenistka Nicole Vaidišová-Štěpánková. Jméno náleží i k americké herečce Nicol Kidman nebo jejím kolegyním Nikki Reed (vlastním jménem Nicole Houdston Reed) a Nicollette Sheridan. Jméno patřilo i k fyzikovi srbského původu jménem Nikola Tesla, který mj. objevil vícefázový střídavý proud. Nosil ho i ruský prozaik a dramatik Nikolaj Vasiljevič Gogol. Jméno se pojí také s italským filosofem a spisovatelem jménem Niccolò Machiavelli nebo hudebním skladatelem a houslistou Niccolò Paganinim. K současným nositelům jména patří český malíř Nikola Čulík, hudebník Nikola Brasko nebo herec Nikola Navrátil. Jméno se pojí i s hlavní postavou románu Ivana Olbrachta jménem Nikola Šohaj lúpežník.

Původ a význam jména

Křestní jméno Nikola má jednu zvláštnost − jeho nositelem může být muž i žena. Původ jména přitom souvisí s řeckým jménem Nikóláos. Z řečtiny se pak překládá jako "vítězný lid", "vítězství lidu", "vítěz/ka nad lidem", "vítěz/ka mezi lidmi" apod. (řecky "niké" znamená "vítězství" a "láós" − "lid"). Jméno Nikola čeština převzala z francouzštiny.

základem je řecké Nikóláos, první složka jména niké znamená "vítězství", druhá láós "lid", smyslem příbuzná jména jsou Vítězslav, Viktor, Nikodém, Nikita, Mikuláš

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: