Dnes slaví svátek:Nataša

Nina slaví svátek dne 24.10.

Charakteristika

Výklad jména Nina je různorodý a neurčitý. Nositelka jména Nina může být úžasnou ženou, věčným dítětem, matkou i skvělou přítelkyní, může být téměř kdokoliv.

Odvozeniny a varianty jména Nina

Jméno Nina nemá mužský protějšek. Domáckými variantami jména jsou Ninka, Ninča, Ninečka, Ninoška, Ninuška, Ninuš aj. Jméno Nina nemá mnoho domáckých podob ani cizojazyčných variant. Přesto ho najdeme v mnoha světových jazycích, většinou v podobě Nina. Jméno Nina zná i slovenština, také němčina, francouzština, italština, španělština, švédština, norština, dánština, dále též ruština, polština, maďarština, rumunština aj.

Významné nositelky

Jméno Nina nosily herečky Nina Balcarová, Nina Bártů nebo Nina Popelíková. Dnes jméno náleží například k české herečce Nině Divíškové, výtvarnici a režisérce Nině Čampulkové nebo slovenské operní pěvkyni Nině Hazuchové. Jméno nosí i německá zpěvačka Nina Hagen, německá herečka, moderátorka a modelka Nina Weniger nebo dánská modelka Nina Agdal. Nositelkou jména byla i proslulá módní návrhářka, zakladatelka stejnojmenného módního domu Nina Ricci, vlastním jménem Maria Adélaide Nielli.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Nina nemá jasně specifikovaný původ. Pravděpodobně se vyvinulo nezávisle na několika místech současně. Nejčastěji bývá spojováno se jménem zakladatele asyrského státu. Tento perský vládce nesl jméno Ninos, dle něho bylo pojmenováno i hlavní město Asyrie Ninive. Z perštiny by se jméno Nina překládalo jako "skvělá", "úžasná". Jméno mohlo vzniknout i ze španělského slova "ninos" s významem "panenka" nebo "dítě". Slovo "nina" však najdeme také ve svahilštině − zde znamená "matka". Jméno se dá překládat i z hindského jazyka jako "pěkné oči" nebo v neposlední řadě také z arabštiny − jako "kamarádka", "přítelkyně". Nina může být také osamostatněnou variantou různých ženských jmen končících na -nina, například Antonína nebo italského jména Giovannina.

Má různý původ: buď od španělského ninos, což znamená "dítě, panenka" nebo zakladateli asyrského města Ninive, popřípadě zkrácenina jmen zakončených na -nina (Antonína, domácí Anina, Janina).

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: