Dnes slaví svátek:Jan

Nora slaví svátek dne 08.07.

Charakteristika

Ženské křestní jméno Nora je krátké, ale má v sobě silné charisma a styl. Dle svého významu v sobě nese také světlo, božskou čistotu a své nositelce dává do vínku i čestnou mysl.

Odvozeniny a varianty jména Nora

Ženské křestní jméno Nora nemá mužský protějšek. Z hlediska původu a významu je zřejmě příbuzné se jménem Eleonora, příp. Lenora. Domácky se jméno užívá jako Norka, Norča, Norina, Norena, Noruš, Noruška, Norinka, Noruna, Norunka, Norenka aj. Jméno Nora znají vedle češtiny i další jazyky. Jde o slovenštinu, také němčinu, francouzštinu, italštinu, španělštinu, holandštinu, dánštinu, švédštinu nebo norštinu. Angličtina jméno užívá jako Nora nebo Norah, irská verze jména je Nóra, stejně tak i maďarská.

Významné nositelky

Jméno Nora nosí například česká zpěvačka Nora Grundová, také reportérka Nora Fridrichová nebo redaktorka Nora Janečková. Jméno náleží i ke slovenské tanečnici Noře Gallovičové. Nositelkou jména je také americká písničkářka, zpěvačka a pianistka Nora Jones nebo americká zpěvačka Nora Bayes. Nositelkou jména je i francouzská herečka Nora Arnezeder, která se má stát v novém filmovém zpracování markýzou Angelikou. Nora je i hlavní postavou stejnojmenného dramatu norského spisovatele Henrika Ibsena, uváděného také pod titulem Domov loutek. Nora patří k jednomu z nejúspěšnějších a nejhranějších divadelních představení vůbec.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Nora vzniklo jako domácká zkrácenina jména Eleonora, zřejmě v severských zemích. Jména pocházejí z arabského jména Ellinor, které se vykládá jako "Bůh je mé světlo". Další teorie výkladu jméno Nora spojuje s latinským slovem "honor" ve významu "čest". Tento výklad je však méně pravděpodobný.

Patrně zkrácenina jména Eleonara, znamená "bůh je mé světlo". Další výklad vychází z latinského honor "čest".

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: