Dnes slaví svátek:Nataša

Norbert slaví svátek dne 06.06.

Charakteristika

Norbert je zajímavým mužským jménem, které zajímavého dělá i svého nositele. Jméno zní tvrdě, je také spojeno s drsnými severskými zeměmi. Silným a charismatickým mužem bude i nositel jména Norbert.

Odvozeniny a varianty jména Norbert

Jméno Norbert má i ženskou variantu ve jménu Norberta. Domáckými podobami jména jsou Norbertek, Bertek, Berta, Bertík, Bert, Nora, Norek apod. Jméno Norbert se užívá nejenom v češtině, ale také ve slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině, maďarštině nebo holandštině. Španělská, portugalská a italská verze jména je Norberto.

Významní nositelé

Jméno Norbert nosil například světec Norbert z Xantenu, také český spisovatel a cestovatel Norbert Frýd nebo americký matematik Norbert Wiener, zakladatel kybernetiky. Dnes jméno náleží například k českému herci a hudebníkovi Norbertovi Lichému, nosí ho i zpěvák Norbert Peliczký.

Původ a význam jména

Norbert je staroněmeckým mužským křestním jménem. Jméno pochází z německých slov "nord" ("sever") a "beraht" ("jasný", "světlý", "zářivý"). Vykládá se jako "slavný seveřan", "světlo severu", také "polární záře".

První složka jména je název severu, německy "Nord", druhá část je původní beraht "jasný, skvělý". Význam jména je "slavný seveřan".

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: