Dnes slaví svátek:Nataša

Oldřich slaví svátek dne 20.02.

Charakteristika

Oldřich zní jako krásné české jméno, ale jeho původ je v němčině. Nositel jména Oldřich dostal do vínku bohatství, jeho dědictví může být materiální i duchovní.

Odvozeniny a varianty jména Oldřich

Mužské křestní jméno Oldřich má i ženskou variantu ve jménu Oldřiška. Jméno má stejný význam a původ jako německé jméno Ulrich. Domáckými podobami jména jsou Olda, Ola, Olin, Olík, Olínek, Oldříšek, Olouš, Oloušek, Olek aj. Se jménem Oldřich se setkáváme i ve slovenštině, slovenskou podobou jména je Oldrich. V němčině se jméno užívá jako Ulrich. Anglickými podobami jména jsou Ulrick, Ulric, francouzskými Ulric a Ulrich, italskými verzemi jsou Ulrico a Ulderico. Ruština jméno zná jako Olda, polština jako Ulryk nebo Udalryk, maďarština jako Ulrik.

Významní nositelé

Jméno nosil český kníže z dynastie Přemyslovců Oldřich. Nositelem jména byl také slavný český herec Oldřich Nový nebo režisér Oldřich Lipský. Dnes ho nosí například herec a komik Oldřich Kaiser nebo jeho herečtí kolegové Oldřich Vízner či Oldřich Navrátil. Nositelem jména je i Oldřich Kulhánek, grafik a ilustrátor, autor českých bankovek.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Oldřich pochází ze starogermánštiny. Původně se užívalo jako jméno Uodalrých, ze kterého se posléze vyvinula jména Ulrich a Oldřich. Jména se překládají jako "bohatý vládce", "bohatý panovník", příp. "bohatý dědičnými statky" − ze slov "uodalo" ("dědičný statek") a "rîch", dnes "reich" ("bohatý").

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: