Dnes slaví svátek:Jan

Oldřiška slaví svátek dne 06.08.

Charakteristika

Oldřiška je jemným, měkkým a pozitivním jménem pro skutečnou ženu. Nositelka jména Oldřiška by měla být citlivá, něžná a příjemná, takový je i charakter jejího jména. Význam jména ji navíc přisuzuje bohatství a významné dědictví.

Odvozeniny a varianty jména Oldřiška

Oldřiška je ženskou variantou mužského jména Oldřich. Původem je příbuzné i se jmény Ulrich a Ulrika. Domáckými podobami jména jsou Ola, Olina, Olinka, Olča, Olda, Olouš, Oloušek, Oluše, Oluška apod. Jméno se užívá i v jiných jazycích. Vyskytuje se převážně v podobě Ulrica (angličtina, italština, francouzština) nebo Ulrika (němčina, švédština, maďarština). Němčina či holandština jméno znají také jako Ulrike.

Významné nositelky

Jméno Oldřiška náleží k české spisovatelce Oldřišce Ciprové nebo atletce Oldřišce Marešové. Jméno nosí i módní stylistka a choreografka Oldřiška Křížová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Oldřiška má svůj původ ve staroněmeckém jméně Uodalrých. Ze jména Uodalrých se postupně vyvinula jména Ulrich, Oldřich a jeho ženská verze Oldřiška. Jméno se překládá ze slov "uodalo" s významem "dědičný statek" a "reich" s významem "bohatý". Jméno Oldřiška tak znamená "bohatá dědičnými statky", "bohatá dědička".

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: