Dnes slaví svátek:Nataša

Olga slaví svátek dne 11.07.

Charakteristika

Jméno Olga může znít obyčejně, v sobě však nese velké hodnoty. Ze své nositelky dělá málem světici, minimálně zdravou a silnou ženu.

Odvozeniny a varianty jména Olga

Ženské křestní jméno Olga má i mužskou alternativu ve jménu Oleg. Stejný původ má i jméno Helga. Za českou variantu jména se považuje Svatava. Domácky se jméno Olga užívá jako Ola, Oli, Olina, Olinka, Olča, Oluš, Oluška aj. Jméno Olga je oblíbené nejenom v češtině, ale v mnoha jazycích světa. Užívá se v angličtině, němčině, italštině, španělštině, ruštině nebo polštině. Slovenská verze jména je Oľga. Norština, švédština nebo dánština jméno zná jako Olga či Helga.

Významné nositelky

Jméno Olga nosila první žena polistopadového prezidenta Václava Havla Olga Havlová. Jméno náleželo i k herečce Olze Scheinpflugové. Nosí ho i slavná herečka Olga Schoberová, známá také pod pseudonymem Olinka Bérová. V 60. a 70. letech byla sexuálním symbolem a stala se také první ženou z tehdejšího Československa, která se objevila na titulní straně prestižního pánského magazínu Playboy. Jméno náleží i ke spisovatelce a dabingové režisérce Olze Walló nebo producentce Olze Menzelové, manželce režiséra Jiřího Menzela. Nosí ho i zpěvačka Olga Matušková, rozená Olga Blechová. Jméno náleží i ke zpěvačce a herečce Olze Lounové. Nosí ho i dokumentaristka Olga Sommerová a její dcera Olga Špátová. V neposlední řadě jméno patří i k populární cvičitelce, mistryni světa ve sportovním aerobiku Olze Šípkové.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Olga pochází ze Skandinávie. Stejně jako jeho mužská varianta Oleg se vyvinulo ze severského jména Helgí (Helga). Jméno se vykládá ze slova "heilig" − "svatý". Překládá se tak jako "svatá", také "spásu přinášející", potažmo i "zdravá" nebo "silná".

ženský protějšek k Oleg. Souvisí buď s islandským Helgi/Helga, což znamená "přinášející slávu" nebo s německým heilig "svatý".

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: