Dnes slaví svátek:Vojtěch

Oliver slaví svátek dne 02.10.

Charakteristika

Oliver je bezesporu pozoruhodným jménem, které má zajímavé znění i výklad. Nositel jména by měl být mírumilovným mužem, může být i skvělým pěstitelem či zahradníkem a dokonce i drsným severským vládcem. Možnosti, které mu dává význam jeho jména, jsou téměř neomezené.

Odvozeniny a varianty jména Oliver

Mužské jméno Oliver má i ženskou variantu ve jménu Olívie či Olivia. Jméno se vyskytuje i v podobě Olivius. Domáckými podobami jména jsou Ol, Oli, Olík, Ola, Oliv, Olin, Oliverek apod. Jméno Oliver se vyskytuje také ve slovenštině, angličtině, němčině, dánštině nebo srbochorvatštině. Francouzskou podobou jména je Olivier, italskou Oliviero, španělskou Oliverio. Maďarština jméno zná jako Olivér.

Významní nositelé

Nositelem jména Oliver byl vůdce anglické revoluce 17. století Oliver Cromwell. Jméno nosil i anglický spisovatel Oliver Goldsmith nebo americký spisovatel James Oliver Curwood. Mezi současnými nositeli jména najdeme amerického režiséra Olivera Stona, německého fotbalového brankáře Olivera Kahna nebo zpěváka australského původu Oli Sykese, frontmana kapely Bring me The Horizon (jeho vlastní jméno je Oliver Scott Sykes). U nás jméno Oliver nosí mj. první syn modelky a DJ Michaely Salačové. Jméno Oliver náleží také k jedné významné fiktivní postavě. Je jím Oliver Twist, hlavní hrdina stejnojmenného románu anglického spisovatele Charlese Dickense.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Oliver má dva možné výklady. První výkladová teorie jméno spojuje s latinským slovem "oliva" (význam "oliva", "olivovník"). Jméno se pak překládá jako "pěstitel oliv", přeneseně i jako "mírumilovný" nebo "plodný". Olivová větvička je totiž pokládána za symbol míru, plodnosti a blahobytu (ve válce se s olivovou větvičkou žádalo o smír). Druhý výklad jménu přisuzuje severský původ. Jméno by pak pocházelo z islandského slova "olfeir" s významem "následovník", "pozůstatek předků". Jméno bývá spojováno i se skandinávským slovem "alvar" (německým "albericht"), které se vykládá jako "vládce duchů (elfů)".

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: