Dnes slaví svátek:Pavla

Olívie slaví svátek dne 02.10.

Odvozeniny a varianty jména Olívie

Mužským protějškem ženského jména Olívie je Oliver, příp. Olivius. Variantami jména jsou i Olivia nebo zkráceně Oliva. Domácky se jméno užívá jako Oli, Oliv, Olivka, Olivuška, Olivěnka, také Livie aj. Jméno jako Olívia zná i slovenština nebo maďarština. Anglickou verzí jména je Olivia či Olive, stejné podoby jména užívá i francouzština. Jako Olivia nebo Oliv jméno znají další světové jazyky − vedle němčiny, také švédština, norština, holandština, italština nebo španělština.

Významné nositelky

Jméno Olivia patří ke slavným herečkám. Nosí ho Olivia Newton-John, australská zpěvačka a herečka. Nositelkami jména jsou i její herecké kolegyně − Olivia Wilde, Olivia Olson nebo Olivia Palermo (USA), také Olivia Hussey, rodným jménem Olivia Osuna (Argentina) či Olivia Williams (Británie). Jméno náleží i k dceři zpěvačky Barbory Vaculíkové (vnučce zpěvačky Petry Černocké), ta se jmenuje Olivia Coco Rataj. Jméno užívá i česká herečka a zpěvačka Olivie Žižková, vlastním jménem Olga Herzánová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Olívie (také Olivia nebo zkráceně Oliva) má zřejmě latinský původ. Jméno se odvozuje od latinského slova "oliva", které je označením plodu olivovníku. Jméno se tak překládá jako "pěstitel, resp. pěstitelka oliv". Přenesený význam jména je "mírumilovná", "plodná" nebo "božská". Olivy jsou totiž považovány za boží plody a olivová větvička se užívá jako symbol míru, plodnosti a hojnosti. Se jménem Olívie a jeho mužským protějškem Oliver se však pojí i další teorie výkladu, ta jménu přisuzuje původ severský. Dle této teorie by jméno pocházelo z islandského slova "olfeir" s významem "pozůstatek předků", příp. německého "alvar" s významem "vládce/vládkyně duchů (elfů)".

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: