Dnes slaví svátek:Nataša

Ondřej slaví svátek dne 30.11.

Charakteristika

Ondřej je příjemným mužským jménem, které propůjčuje svému nositeli sílu a odvahu. Muž jménem Ondřej je mužem se vším všudy, mužnost mu byla vetkána přímo do jména a bude ho tak provázet po celý život.

Odvozeniny a varianty jména Ondřej

Mužské křestní jméno Ondřej má i ženský protějšek ve jménu Ondřejka. Stejný původ a význam mají i jména Andrej a Andrea. Domáckými podobami jména Ondřej jsou Ondrášek, Ondřejek a především Ondra. Jméno se s oblibou užívá na Slovensku, především jako Andrej, ale vyskytuje se zde i v podobě Ondrej. Andrej je také ruskou verzí jména. Angličtina jméno užívá jako Andrew, němčina jako Andreas, francouzština jako André, italština jako Andrea, španělština jako Andrés. Jméno se vyskytuje i v polštině jako Andrzej a v neposlední řadě i v maďarštině − jako András, Andor nebo Endre.

Významní nositelé

Jméno Ondřej nosil slavný český spisovatel a ilustrátor Ondřej Sekora. Mj. vytvořil kreslené postavičky Ferdy Mravence nebo Brouka Pytlíka. Jméno najdeme i mezi současnými významnými osobnostmi. Nosí ho například spisovatel Ondřej Neff, herci Ondřej Vetchý, Ondřej Trojan (bratr herce Ivana Trojana), Ondřej Sokol (mj. známý z televizního pořadu Partička), dále herec a hudebník Ondřej Havelka, zpěvák Ondřej Hejma (frontman kapely Žlutý pes) a také hudebník a populární moderátor Ondřej Brzobohatý. Jméno nosí i slovenský herec Ondrej Kovaľ, partner herečky Zuzany Norisové.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Ondřej pochází z Řecka. Jedná se o variantu mužského jména Andrej. Jména Ondřej i Andrej se vyvinula z řeckého jména Andreas, resp. slova "andréios" s významem "statečný", "statný" nebo "mužný".

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: