Dnes slaví svátek:Alexandra

Oskar slaví svátek dne 01.08.

Charakteristika

Oskar je zajisté atraktivním jménem, které má v češtině nádech extravagance. Pozoruhodný je také výklad jména, muž jménem Oskar má být dle výkladu svého jména doslova kopím v rukou božích.

Odvozeniny a varianty jména Oskar

Oskar je mužským křestním jménem bez ženské varianty. Domácky se jméno užívá jako Os, Osi, Oska, Oskarek, Oskárek, Oskareček aj. Jméno znají i na Slovensku − ve verzi Oskár. Angličtina či norština jméno užívá v podobě Oskar, stejně tak i italština. Jméno Oskar zná také němčina, švédština, dánština nebo polština. Španělská verze jména je Óscar.

Významní nositelé

Nositelem jména byl český hudební skladatel Oskar Nedbal. Jméno nosil i slavný irský spisovatel Oskar Wilde nebo rakouský malíř, grafik a spisovatel Oskar Kokoschka. V současnosti jméno náleží například k českému hudebníkovi jménem Oskar Petr, který mj. skládá hudbu a texty pro Davida Kollera, Annu K, Leonu Machálkovou, Helenu Vondráčkovou, Dana Bártu aj. Oscar je také označením pro sošku, rytíře s mečem stojícího na cívce filmového pásu. Ta je symbolem americké Ceny Akademie za zásluhy, která je již od roku 1929 každoročně udělována za nejlepší počiny v oblasti kinematografie. Jedná se o nejprestižnější ocenění ve filmovém průmyslu. Důvod, proč se sošce říká Oskar, však nikdo přesně nedokáže objasnit.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Oskar pochází zřejmě z islandštiny. Vykládá se ze staroislandského jména Asgeirr. Překládá se jako "boží kopí" nebo "oštěp Boha" (první část jména "as" má význam "Bůh", druhá část jména "geirr" má význam "kopí"). Některé teorie výkladu hledají původ jména v němčině. Jméno by pak bylo odvozeninou starogermánského jména Ansgar, jeho význam by bylo opět "boží kopí" ("ans" − "Bůh", "gér" − "kopí"). Stejný význam by jméno mělo i v případě, že by pocházelo z Indie, někdy je totiž vykládáno prostřednictvím staroindického Osgar ("ós" − "Bůh", "gar" − "kopí").

Vychází ze staroondického Osgar, kde první složka ós znamená "bůh" a druhá gar je "kopí". Význam jména "boží kopí".

 

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: