Dnes slaví svátek:Roland

Otýlie slaví svátek dne 28.01.

Charakteristika

Otýlie je jménem, které má u nás mírně negativní nádech související s otylostí a korpulentní postavou. Žena jménem Otýlie má však dle významu svého jména ve vínku bohatství, blahobyt a štěstí.

Odvozeniny a varianty jména Otýlie

Jméno Otýlie se užívá i ve variantách Otylie nebo Otilie. Dle teorie výkladu jména je příbuzné s mužskými křestními jmény začínající na Ot- (Ottomar, Otmar, Ottokar, Otakar aj.), mužským protějškem jsou česká jména Otto, Oto nebo Ota, také archaické variace Oda nebo Odilo. Domáckými podobami jména jsou Otylka, Otka, Ota, Otyna, Otuška, také Tylka, Tyla, Týlie aj. Jméno se jako Otília užívá i na Slovensku nebo v Maďarsku. Anglická podoba jména je Ottilia, německá Ottilie nebo Odilie, francouzská Odile. Polština jméno zná jako Otylia nebo Otilija.

Významné nositelky

Jméno nosila například česká herečka Otýlie Sklenářová-Malá nebo její herecká kolegyně Otýlie Beníšková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Otýlie (také Otylie nebo Otilie) pochází z němčiny. Vysvětluje se jako ženská podoba mužského jména Otto, to je zkrácenou domácí podobou jmen začínajících na Ot- (Ottomar, Ottokar, Otakar, Otfried aj). Německé "ot" se přitom překládá jako "majetek", "blahobyt", "štěstí". Jméno Otýlie se vyvinulo zřejmě z německého ženského jména Othilde (příp. jeho francouzské varianty Odile). Slovo "ót" pak doplňuje slovo "hilja" ve významu "bojovnice". Otýlie se tak vykládá jako "bohatá", "šťastná", také "mocná" nebo "mocná bojovnice".

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: