Dnes slaví svátek:Pavla

Patrik slaví svátek dne 19.02.

Charakteristika

Patrik je atraktivním mužským jménem, které nejenom ve svém významu, ale také ve svém znění nese ušlechtilost a vznešenost. Patrik je pravým mužem, urozeným a hrdým na svůj původ.

Odvozeniny a varianty jména Patrik

Mužské křestní jméno Patrik má i ženskou variantu ve jménu Patricie. Počeštěnou verzí jména je Vlastimil. Domácky se jméno užívá jako Patriček, Páťa, Paty, Paťo, Pat, Patek aj. Jméno Patrik je oblíbené nejenom u nás nebo v Irsku, ale také v mnoha dalších zemích světa, mj. na Slovensku. Anglická podoba jména je Patrick, stejně tak i německá, spolu s variantami Patricius a Patrizius. Francouzština jméno užívá jako Patrice, španělština jako Patricio, italština jako Patricius. Maďarskými mutacemi jména jsou Patrik a Patrícius, polskými Patryk a Patrycy, ruština jméno zná jako Patrikij.

Významní nositelé

Nejvýznamnějším nositelem jména je Svatý Patrik, patron Irska. Svátek Svatého Patrika (17. března) je největším svátkem Irů, který bývá spojen s bujarými oslavami, pitím irského piva a zelenou barvou. Současnými nositeli jména jsou například český fotbalista Patrik Berger, moderátor Patrik Hezucký, který moderuje rozhlasovou Ranní Show spolu s Leošem Marešem. Jméno patří i ke slovenskému rapperovi, který si říká Rytmus (jeho vlastní jméno je Patrik Vrbovský). Rytmus se proslavil také jako porotce pěvecké show Hlas ČeskoSlovenska, je partnerem zpěvačky Dary Rolins.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Patrik má latinský původ. Vzniklo z latinského jména Patricius, jeho základem je slovo "pater" ("otec"), příp. "patria" ("vlast"). Jméno se vykládá jako "mající otce" (ve významu dědickém). Ve starém Římě se tak označoval svobodný občan, původem z některého z římských (patricijských) rodů. Přenesený výklad jména znamená "urozený", "šlechtic". Jméno jako takové se zřejmě vyvinulo v Irsku, původní irskou podobou jména je Petrik a patron Irska − Svatý Patrik je také jedním z nejznámějších nositelů jména.

Pochází z latinského pater "otec", vyjadřovalo "dítě, mající otce", z právnického hlediska tj. postavení a dědění. Ženský protějšek je Patricie, za českou obdobu jména se někdy považoval Vlastimil.

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: