Dnes slaví svátek:Julius

Pavel slaví svátek dne 29.06.

Charakteristika

Pavel je oblíbeným mužským jménem nejenom u nás, ale po celém světě. Jde o takřka univerzální jméno. Ačkoli má být muž jménem Pavel dle významu svého jména snadno přehlédnutelným, množství významných nositelů ve všech oblastech lidské činnosti hovoří v pravý opak.

Odvozeniny a varianty jména Pavel

Pavel jako mužské křestní jméno má i ženské varianty v podobě jmen Pavla a Pavlína. Jméno se vyskytuje i v archaické podobě Pavlín. Domáckými variacemi jména jsou Pavlík, Pavlíček, Pája, Pájka, Pájík, Pavka, Pavlas, Pavlásek aj. Jméno se užívá i ve slovenštině, vedle varianty Pavel také ve verzi Pavol. Angličtina jméno užívá jako Paul, stejně tak i němčina, norština, švédština, dánština, holandština nebo francouzština. Jméno Pavel znají i v Bulharsku, také v Polsku − jako Paweł či Paulin, i v Rusku − jako Pavel či Pavlin. Španělskou mutací jména je Pablo, portugalskou Paulo, italskou Paolo.

Významní nositelé

Jméno Pavel nosil jeden z apoštolů. Patřilo také blahoslavenému papeži Janu Pavlu II. Jméno nosil i český hudební skladatel, dirigent a herec Pavel Vondruška. Nositele jména dnes najdeme mezi českými básníky (Pavel Kohout, Pavel Šrut), také hudebníky (houslista Pavel Šporcl, písničkář Pavel Dobeš, zpěvák Pavel Bobek) nebo herci (Pavel Liška, Pavel Zedníček, Pavel Kříž, Pavel Soukup, Pavel Landovský, Pavel Novotný). Nosí ho také sportovci, mj. fotbalista Pavel Nedvěd. Ve světě jméno patří například k legendárnímu francouzskému herci Jeanu Paulovi Belmondovi nebo americkému herci Paulu Newmanovi. Nosí ho i americký písničkář Paul Simon, britský zpěvák Paul McCartney nebo John Paul Jones (vlastním jménem John Baldwin) − anglický hudebník, který je považován za jednoho z nejlepších baskytaristů všech dob. Nositele jména najdeme i mezi význačnými malíři, byl jím francouzský impresionista Paul Cézane nebo jeho kolega Eugène Henri Paul Gauguin, představitel postimpresionismu. Nositelem jména byl i španělský malíř a sochař Pablo Picasso, zakladatel kubismu.

Původ a význam jména

Pavel je mužským křestním jménem s latinským původem. Jméno vzniklo ve starém Římě, zde se užívalo především jako příjmení. Pochází z latinského slova "paulus" s významem "malý", "drobný", "nepatrný" nebo také "skromný", stejný význam je přikládán i jménu Pavel.

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: