Dnes slaví svátek:Nataša

Petra slaví svátek dne 17.08.

Charakteristika

Petra je atraktivním jménem, které nachází široké praktické využití. Své nositelce přitom jméno přináší i dlouhodobou historii a hluboký význam, dává ji sílu, odhodlání a pevný charakter.

Odvozeniny a varianty jména Petra

Ženské křestní jméno Petra se vyskytuje také ve variantách Petruše, Petrana nebo Petronila. Mužskou alternativou jmen je Petr. Domácky se jméno Petra užívá jako Péťa, Peťa, Peťka, Petík, Petina, Petinka, také Peťule, Peťulka, Peťunka, Petrunka, Petruška, Petruš, Petřinka, Petřina, Petřička aj. Jméno Petra najdeme také ve slovenštině, v angličtině, němčině švédštině nebo maďarštině. Francouzskou podobou jména je Pierre nebo Pierette, italskou Petra a Pietra. Dánština nebo norština jméno zná jako Petra a také jako Petrine. Ruština užívá vedle verze Petra také mutaci Petrina.

Významné nositelky

Jméno Petra dnes patří například ke zpěvačkám Petře Černocké či Petře Janů, také herečkám Petře Jungmanové nebo Petře Špalkové. Nositelkou jména jsou i modelky Petra Němcová nebo Petra Faltýnová, která aktuálně stojí po boku slavného českého moderátora Leoše Mareše. Jméno Petra nosí i spisovatelky Petra Hůlová nebo Petra Neomillnerová a v neposlední řadě i české tenistky Petra Kvitová a Petra Cetkovská.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Petra má řecký původ, stejně tak i mužský protějšek jména Petr. Obě jména se vyvinula z řeckého slova "pétrá" ("skála"), potažmo aramejského "képhá" se stejným významem. Jméno Petra se tak vykládá jako "skálopevná", "tvrdá", "neoblomná".

Ženská podoba k Petr. Jedná se ovšem o překlad aramejského jména Kéfas. Aramejské kephá a řecké petrá znamená skála

 

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: