Dnes slaví svátek:Nataša

Pravoslav slaví svátek dne 12.01.

Odvozeniny a varianty jména Pravoslav

Mužské křestní jméno Pravoslav má i ženský protějšek ve jménu Pravoslava. Variacemi jména jsou také Prvoslav ("první slavný"), Pravomil ("právo milující") nebo Pravdomil ("pravdu milující"). Latinskou mutací jména je Justýn nebo Justus. Domáckými podobami jména jsou Pravoslávek, Slávek, Sláva, Sláveček, Práva, Právek aj.

Významní nositelé

Jméno Pravoslav nosil český básník Jan Pravoslav Koubek, také režisér krátkých filmů Pravoslav Flak nebo malíř, grafik a ilustrátor Pravoslav Kotík.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Pravoslav má slovanský původ. Jak napovídá samotné znění jména, jedná se o složeninu slov "právo" a "slavit". Jeho významem tak je "slavící právo", "slavný právem", "slavný spravedlností" nebo "muž oslavující spravedlnost".

Jméno se vykládá jako "slavící právo, právem slavný", obdoby jména jsou Prvoslav "první slavný", Pravomil "právo milující" a Pravdomil "pravdu milující".

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: