Dnes slaví svátek:Roland

Prokop slaví svátek dne 04.07.

Charakteristika

Prokop je zajímavým českým jménem, které v sobě snoubí historický původ, nadčasové znění a průkopnický význam.

Odvozeniny a varianty jména Prokop

Prokop má i ženskou alternativu ve jménu Prokopa. Domácími variantami jména jsou Prokopek, Prokůpek, také Prokeš nebo Prokešek. Jméno Prokop se vyskytuje i ve slovenštině, polštině nebo maďarštině. Latinská verze jména je Procopius, řecká Prokopios. Rusové jméno užívají jako Prokopij. Italská nebo španělská verze jména je Procopio, francouzská Procope.

Významní nositelé

Nositelem jména byl Svatý Prokop, zakladatel Sázavského kláštera. Jméno nosil i husitský vojevůdce Prokop Holý nebo český přírodovědec Václav Prokop Diviš (vlastním jménem Václav Divíšek), vynálezce bleskosvodu. Jméno Prokop najdeme v češtině i jako příjmení. Jeho nositeli byli mj. herec a zpěvák Josef Alois Prokop nebo nakladatel Pavel Prokop. Jméno dnes užívá mj. i hudebník Michal Prokop.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Prokop pochází z řečtiny. Jeho vznik může souviset hned se dvěma řeckými slovy. První výklad jméno spojuje s řeckým slovem "prokoptó" s významem "průkopník", "prospívající", "razící cestu". Druhým slovem, od kterého může být jméno Prokop odvozeno, je "prokópos" s významem "pohotový", "připravený k boji", "připravený".

Odráží sloveso prokóptó "vpřed, rázem" přeneseně prospívám nebo přídavné jméno prokópos připravevý k boji, přeneseně pohotový.

 

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: