Dnes slaví svátek:Nataša

Radek slaví svátek dne 21.03.

Charakteristika

Jednoduché znění, krásný, doslova radostný význam a množství variací dělá z běžného jména Radek jméno vysoce přitažlivé. Přitažlivým by měl být i nositel jména Radek, vždy pozitivně naladěný, s radostným úsměvem a hřejivým pohledem.

Odvozeniny a varianty jména Radek

Mužské křestní jméno Radek má ženský protějšek ve jménu Radka. Významově je příbuzné se jmény Radovan, Radomír, Radoslav apod. Mutacemi jména jsou i Radko a Radoš. Latinskou podobou jména je Hilarius. Domáckými variantami jména jsou Ráďa, Rada, Radík, Radko, Radoš, Radouš, Radeček, Radánek, Radíček aj. Jméno se vyskytuje i v jiných jazycích. Zná ho například němčina. Ruština jméno užívá jako Radij, bulharština jako Radko, Rajko nebo Raden, srbochorvatské verze jména jsou Radak, Radeka nebo Rajko.

Významní nositelé

Jméno Radek nosí úspěšný český tenista Radek Štěpánek, také publicista, scénárista a politik Radek John, básník Radek Malý nebo herec Radek Holub. Jméno nosil i český výtvarník Radek Pilař.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Radek má slovanský původ. Jméno vzniklo osamostatněním domácké varianty jmen začínajících na Rad- (Radovan, Radomír, Radimír, Radoslav aj.), příp. jmen končících na -rad (Ctirad, Zdirad apod.). Jméno se vykládá ze slova "radovat se", tedy jako "radující se", "radostný", "radost dávající".

Jméno vznliklo osamostatněním domácké podoby jmen začínajících na Rad- (Radomír, Radoslav, Radegast...), popřípadě končících na -rad (Ctirad, Zdirad...), lze jej vyložit i jako "radující se".

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: