Dnes slaví svátek:Roland

Radim slaví svátek dne 25.08.

Charakteristika

Radim je příjemným jménem. Pozitivní výklad jména je spojený s radostí, muž jménem Radim by tak měl dělat každému jen radost.

Odvozeniny a varianty jména Radim

Mužské křestní jméno Radim je zřejmě zkráceninou jmen Radimír či Radamir (Radmir). Ženským protějškem mu pak jsou jména Radimíra, Radamira aj. Domácky jméno nabývá podob Ráďa, Rada, Radimek, Radimeček, také Radek, Radeček, Radouš, Radoušek, Radínek aj. Jméno Radim se užívá i ve slovenštině nebo ruštině. Bulharská podoba jména je Radin, srbochorvatská Radič.

Významní nositelé

Jméno nosí například herec Radim Fiala nebo hudebník Radim Hladík, známý z kapely Blue Effect. Nositelem jména je i populární český sexuolog Radim Uzel nebo podnikatel Radim Jančura.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Radim má slovanský původ. Jedná se zřejmě o zkrácenou podobu jmen Radimír či Radamir. Jméno se překládá ze staroslovanského slova "raděti" s významem "starat se". Druhá část jména "mir" (ze jmen Radimír a Radamir) se překládá jako "uspořádání" či "shromáždění". Jméno se tak ze staroslovanštiny vykládá jako "ten, kdo se stará o shromáždění", potažmo "velitel", "organizátor". Dalšími výklady jména jsou i "ten, kdo se stará o mír", "ten, kdo má rád svět" (staroslovanské slovo "mír" znamená "mír" i "svět", resp. "svět bez války"). Dle novodobého znění je významem jména "radostný", "radující se" (ze slova "radovat se").

Zkrácenina od Radimir nebo Radmir. První složka je ze slovesa raděti "starat se" druhá mir "shromáždění, územní uspořádání". Význam jména byl původně, "ten kdo řídí shromáždění", později je jméno chápáno jako"radostný".

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: