Dnes slaví svátek:Kryštof

Radka slaví svátek dne 14.09.

Charakteristika

Jméno Radka je žensky jemné, současně však v sobě nese prvky tvrdosti. Jméno v sobě skrývá jednoduchou krásu, přirozenou radost ze života a schopnost radovat se z maličkostí.

Odvozeniny a varianty jména Radka

Mužským protějškem jména Radka je Radek. Významově příbuznými jmény jsou také Radmila, Radoslava, Radomíra, Radimíra aj. Latinskou podobou jména je Hilaria nebo Gaudencia. Domáckými variacemi jména jsou Ráďa, Rady, Raduš, Raduška, Raduna, Radunka, Raděnka, Radečka apod. Jméno Radka se užívá i ve slovenštině, němčině nebo bulharštině. Ruskou podobou jména je Rada, stejně tak i srbochorvatskou (společně s mutací Radika).

Významné nositelky

Mezi nositelkami jména najdeme například českou modelku a moderátorku Radku Kocurovou, která je partnerkou fotbalisty Tomáše Rosického. Jméno nosí i herečky Radka Fidlerová nebo Radka Pavlovičová, také zpěvačka Radka Fišarová. Jméno patří i ke zpěvačce a skladatelce Radce Vrankové, která si umělecky říká Radůza.

Původ a význam jména

Radka je novějším slovanským jménem. Toto ženské křestní jméno vzniklo osamostatněním domáckých variant jmen začínajících na Rad- (Radoslava, Radomíra, Radimíra aj.). Jméno bývá spojováno i s archaickým slovanským jménem Radmila, pravděpodobně jde o odvozeninu právě tohoto jména. Novodobý význam všech jmen začínajících na Rad- je odvozován od slova "radovat se". Také jméno Radka se tak překládá jako "radostná" či "radující se".

Původem osamostatnělá domácká podoba slovankých jmen začínajících na Rad- (Radmila, Radoslava apod.), popř. na -rada končících (Ctirada apod.). Je to ženská podoba k Radek a vykládá se jako "radostná, radující se".

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: