Dnes slaví svátek:Kristýna

Radmila slaví svátek dne 03.01.

Odvozeniny a varianty jména Radmila

Jméno Radmila má i mužskou variantu v podobě jména Radmil. Jméno se vyskytuje i v mutaci Radomila. Významově je příbuzné se jménem Radomíra. Radmila je také zřejmě archaickou podobou jména Radka. Jméno se domácky užívá právě jako Radka, také Radmilka, Radunka, Raděnka, Ráďa nebo Míla, Milka aj. Jména Radmila a Radomila se vyskytují i ve slovenštině. Jméno Radmila taktéž najdeme i v srbochorvatštině. V ruštině, polštině nebo bulharštině se jméno užívá v mutaci Radomira.

Významné nositelky

Jméno dnes nosí například tanečnice Radmila Hájková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Radmila je slovanského původu. Jméno se překládá ze staroslovanských slov "raděti" ("starat se") a "milý", "milá". Jeho významem tak je "starostlivá a milá", případně "radostná a milá" (první část by se odvozovala od slovesa "radovat se"). Jedná se zřejmě o překlad latinského jména Gaudencia, které vzniklo z latinského slovesa "gaudere" ("radovat se").

První složka jména rad je od slovesa raděti "starat se", druhá část mil je odvozeno od "milý", význam jména je "starostlivá a milá".

 

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: