Dnes slaví svátek:Nataša

Radomír slaví svátek dne 03.07.

Charakteristika

Jméno Radomír dnes může znít mírně archaicky, v moderním světě se uplatňuje spíše odlehčená podoba jména Radek. Jméno Radomír však svému nositeli přináší i takové přídavky jako mírumilovný nebo pečující o svůj svět, které jistě stojí za pozornost.

Odvozeniny a varianty jména Radomír

Jméno Radomír má i ženský protějšek ve jménu Radomíra. Variacemi jména jsou i Radimír, Radamir, zkráceninou pak jméno Radim. Domáckou podobou jména je Radek, také Mirek, Míra, Ráďa, Rada, Radomírek apod. Jméno Radomír, také Radimír se vyskytuje i na Slovensku. Ruská, stejně tak i polská nebo bulharská podoba jména je Radomir. Srbochorvatština jméno užívá jako Radomir či Radimir.

Významní nositelé

Nositelem jména je například Radek (Radomír) Pastrňák ze skupiny Buty. Jméno nosí i fyzik Radomír Kužel, archeolog Radomír Pleiner nebo výtvarník Radomír Postl. Nositelem jména byl i slavný československý cyklokrosař Radomír Šimůnek.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Radomír vzniklo ve staroslovanštině. Jeho význam je spojován se staroslovanským slovesem "raděti" s významem "starat se" a slovem "mír", které znamená "mír", ale také "svět" ("svět bez války"). Druhá část jména může souviset i s přídavným jménem "milý". Jméno Radomír se tak překládá jako "mírumilovný" nebo "ten, kdo se stará o mír", "ten, kdo se stará o svět", "ten, kdo usiluje o smír", případně i "starostlivý", "milovaný".

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: