Dnes slaví svátek:Vojtěch

Radoslav slaví svátek dne 06.05.

Charakteristika

Jméno Radoslav má silně pozitivní znění, které se také odráží v jeho významu. Se jménem se pojí radost, sláva nebo oslavy. Jednoduše, Radoslav se postará o radost svých blízkých.

Odvozeniny a varianty jména Radoslav

Ženským protějškem jména Radoslav je Radoslava. Domácky se jméno užívá jako Radek, Ráďa, Rada, Radík, Radín, Radoslávek, Slávek, Sláva aj. Jméno Radoslav najdeme i ve slovenštině, bulharštině nebo srbochorvatštině. Slovenština zná také mutaci jména Radislav, tato podoba se užívá i v ruštině. Polská mutace jména je Radosław.

Významní nositelé

Nositelem jména byl proslulý český herec Radoslav Brzobohatý. V současnosti jméno nosí například spisovatel Radoslav Lošťák, prozaik Radoslav Nenadál, sochař Radoslav Kratina nebo český hudebník a klavírista Radoslav Kvapil.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Radoslav má slovanský původ. Vyvinulo se ze slovanských slov "raděti" ("starat se") a "sláva". Novodobější výklad pracuje i se slovem "radovat se". Jméno Radoslav se tak vykládá jako "starající se", "starající se o slávu", také "slavící radost", "radostný".

První složka je odvozena od rád, což znamená "radovat se". Možná je i souvislost s ruským raděť "starat se". Jméno se tedy vykládá buď jako "radost slavící" nebo "dbalý slávy".

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: