Dnes slaví svátek:Nataša

Radovan slaví svátek dne 14.01.

Charakteristika

Radovan je milým českým jménem s významem budícím úsměv na tváři. Veselý Radovan má schopnost přinášet do života radost, dokáže životní události brát s nadhledem a úsměv má vždy pro každého.

Odvozeniny a varianty jména Radovan

Mužské křestní jméno Radovan má i ženskou podobu Radovana. Významově je příbuzné se jmény Radan a Radana (vznikla zkrácením jmen Radovan a Radovana). Archaickou podobou jména je Radvan. Domácky se jméno užívá jako Radovánek, Radánek, Radek, Ráďa, Rada, Radouš, Radoušek aj. Jméno Radovan užívá i slovenština, bulharština nebo srbština. Polskou verzí jména je Radowan, resp. Radwan.

Významní nositelé

Jméno nosil například český herec Radovan Lukavský. K současným nositelům jména patří dabér Radovan Vaculík nebo režisér Radovan Lipus. Jméno náleží i kontroverznímu českému podnikateli Radovanu Krejčířovi. Nosí ho i bosenskosrbský politik Radovan Karadžić, který čelí obvinění z genocidy v bývalé Jugoslávii. Radovan bylo také jméno filmového prince z české pohádky Martina Friče Princezna se zlatou hvězdou.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Radovan má slovanský původ. Novější jméno vzniklo jako překlad latinského jména Hilarius. Jméno se z latinského slova "hilaris" ("veselý") překládá jako "veselý muž", "radující se", "radostný" nebo "radost přinášející".

Ženský protějšek Radovana. Jméno je překladem latinského "Hilarius" z latinského obecného "hilaris" - "veselý".

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: