Dnes slaví svátek:Kristýna

Řehoř slaví svátek dne 12.03.

Odvozeniny a varianty jména Řehoř Jméno Řehoř má i variantu ve jménu Gregor, ta se však užívá především v jiných jazycích. Domáckými mutacemi jména jsou Řehořek, Řehůřek, Říha, Hořek, Hůřek aj. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině − jako Gregor, domácky se zde pak vyslovuje i jako Grešo, Greško nebo Jerguš. Gregor je také německou, dánskou, švédskou nebo norskou podobou jména, anglickou mutací je jméno Gregory. Francouzština jméno zná jako Grégoire, italština nebo španělština jako Gregorio. Ruskou podobou jména je Grigorij, polskou Grzegorz, maďarskou Gergely.

Významní nositelé

Jméno Řehoř náleží ke světcům a papežům, mj. ho nosili papežové Řehoř I. Veliký, Řehoř II., Řehoř III. aj. Jméno patří i k zakladateli Jednoty bratské Bratru Řehořovi (Řehoř Krajčí) nebo spisovateli přelomu 15. a 16. století jménem Řehoř Hrubý z Jelení. Jako příjmení jméno užíval český dramatik Antonín Řehoř-Hýskovský nebo herec Zdeněk Řehoř. Jméno Řehoř Samsa nosil i fiktivní hrdina Franze Kafky v novele Proměny.

Původ a význam jména

Řehoř je mužským křestním jménem původem z řečtiny. Má základ v řeckém jménu Grégorius. Jméno je odvozeno od řeckého slova "grégoros" s významem "bdělý" nebo "ostražitý". Jako "bdělý" se pak překládá i jméno Řehoř.

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: