Dnes slaví svátek:Pavla

René slaví svátek dne 28.11.

Charakteristika

René je neobyčejným jménem, budí rozporuplné pocity, ale jeho význam je jednoznačný. Nositel, příp. nositelka jména René je aktivní a charismatickou osobností, plnou energie a síly do každodenního života.

Odvozeniny a varianty jména René

Jméno René je jménem pro muže i ženu, jako jeho ženský protějšek se uvádí jméno Renée. Jméno se vyskytuje také v mutaci Rene. Významově je příbuzné se jmény Renata a Renáta. Domácky se jméno užívá jako Renda, Renča, Reny, Renek, Reneček apod. Jméno se užívá i v angličtině, němčině nebo francouzštině, převážně jako Renée.

Významní nositelé/významné nositelky

Jméno náleželo ke švýcarskému malíři postimpresionismu, byl jím René Auberjonois. Jméno nosil také francouzský filozof a matematik René Descartes, francouzský myslitel René Guénon nebo francouzský spisovatel a scénárista René Goscinny, který se proslavil kreslenou postavičkou Asterixe. K současným českým nositelům jména patří například René Decastelo, spisovatel a novinář, manžel herečky Evy Decastelo, také podnikatel René Mayer, partner zpěvačky Terezy Kerndlové. Jméno nosí i česká herečka René Slováčková nebo její americká kolegyně Renée Zellweger.

Původ a význam jména

Křestní jméno René má latinský původ. Zpravidla se užívá jako mužské jméno, může však být i jménem ženským (v češtině je jeho typicky ženskou variantou jméno Renée). Jméno René vychází z latinského slova "renatus" s významem "znovuzrozený". V křesťanství je znovuzrozením člověka myšleno duchovní zrození po křtu.

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: