Dnes slaví svátek:Ivo

Robert slaví svátek dne 29.04.

Charakteristika

Nositel jména Robert dostal s atraktivním jménem do vínku i zářivou budoucnost, slávu a skvělý život.

Odvozeniny a varianty jména Robert

Mužské křestní jméno Robert má i archaické varianty ve jménech Rupert či Ruprecht. Jméno se domácky užívá jako Robin, Robi, Robin, Robinek, Robertek, také Bert, Bertík apod. Jméno ve variaci Róbert najdeme také na Slovensku nebo v Maďarsku. Jméno Robert užívá i angličtina, ruština, francouzština, dánština nebo švédština. Jména Robert, také Rupert a Ruprecht najdeme i v němčině. Italskou, španělskou nebo portugalskou verzí jména je Roberto.

Významní nositelé

Jméno nosil například německý lékař Robert Koch, který objevil původce cholery a tuberkulózy. Jméno patří i k americkému spisovateli Robertu Fulghumovi, autorovi díla Všechno, co opravdu potřebuji vědět, jsem se naučil v mateřské škole. Nositelem jména je i britský zpěvák Robbie Williams (vlastním jménem Robert Peter Williams), také americký herec Robert Redford nebo jeho kolega Robert de Niro. Jméno patří i k herecké hvězdě ságy Stmívání. Je jím Robert Pattinson (celým jménem Robert Thomas Pattinson), který je i v osobním životě partnerem své herecké kolegyně Kristen Steward. Mezi českými nositeli jména najdeme sportovního novináře Roberta Zárubu nebo hokejistu Roberta Langa. Jméno nosí i známý český pornoherec Robert Rosenberg nebo nejkrásnější muž Česka, vítěz soutěže Muž roku 2012 Robert Anderle.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Robert pochází z germánštiny. Jedná se o novodobou podobu jména Hruodperaht. Překládá se ze slov "hruod" ("sláva") a "peraht" ("jasný") jako "zářící svoji slávou", "jasně zářící", "skvělý".

Nejstarší forma jména je staroněmecké Hruodperaht, odkud vznikl i Ruprecht. První složkou je hruod "sláva", druhou -peraht "jasný, skvělý". Celý význam jména můžeme vyložit jako "slávou zářící, ozářený".

 

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: