Dnes slaví svátek:Čeněk

Robin slaví svátek dne 30.01.

Charakteristika

Robin je v Česku nezvyklým jménem, to jeho nositeli přidává na výjimečnosti. Zajímavé je znění i význam jména, jeho nositel je dle něho jednoduše skvělým člověkem, dokonce má předpoklady k tomu, aby se stal slavným.

Odvozeniny a varianty jména Robin

Jméno Robin je mužským i ženským jménem současně (jako ženská podoba se užívá například v angličtině). U nás se jako ženská podoba jména užívá variace Robina. Domáckými mutacemi jména jsou Rob, Robi, Robík, Robča, Robinek aj. Jméno Robin je známé i v jiných jazycích, jde o angličtinu, italštinu, francouzštinu nebo maďarštinu.

Významní nositelé/významné nositelky

Jméno Robin náleží především k legendárnímu anglickému zbojníkovi nazývanému Robin Hood. Dnes ho nosí například americký herec Robin Williams nebo herečka Robin Wright (bývalá manželka herce Seana Penna). Jméno nosí i švédská zpěvačka Robyn, vlastním jménem Robin Miriam Carlsson.

Původ a význam jména

Robin se u nás užívá jako mužské jméno, ačkoli v zahraničí je i jménem ženským. Jde o osamostatněnou domácí variantu jména Robert, potažmo Rupert a Ruprecht. Jméno má původ ve starogermánštině. Vyvinulo se jako francouzský překlad starogermánského jména Robert. Stejně jako toto jméno se překládá jako "skvělý", "zářící slávou", "slavný svojí pověstí".

Odvozeno od Robert, které pochází ze staroněmeckého Hruodperaht. První složka jména je hruod "sláva", druhá berath znamená "jasný, skvělý". Význam je tedy "slávou ozářený, slavné pověsti".

 

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: