Dnes slaví svátek:Roland

Roman slaví svátek dne 09.08.

Charakteristika

Jméno Roman patřilo zejména koncem minulého století k nejoblíbenějším českým jménům. Jméno tak nosí řada českých mužů, i přesto, že by dle významu svého jména měli mít původ v Římě, nikoli v Čechách. Jakkoli, jméno Roman je v češtině příjemně znělé, praktické i tvárné.

Odvozeniny a varianty jména Roman

Mužské křestní jméno Roman má i ženský protějšek ve jménu Romana. Domáckými podobami jména jsou Romi, Romča, Romík, Románek, Romaneček, Romouš, Romoušek, Rom aj. Jméno Roman najdeme i ve slovenštině, také v angličtině, němčině, ruštině, švédštině nebo polštině. Němčina navíc užívá i latinskou podobu jména Romanus. Italové jméno znají jako Romano, stejně tak i Španělé, ve Španělsku navíc najdeme také verzi Román. Román je přitom i maďarskou mutací jména. Francouzština jméno zná jako Romain (čteno Romen).

Významní nositelé

Nositelem jména je známý režisér polsko-francouzského původu Roman Polanski. Mezi českými nositeli jména najdeme například spisovatele Romana Cílka, autora literatury faktu a kriminálních příběhů. Jméno nosí také herci Roman Skamene, Roman Štolpa, Roman Vojtek nebo slovenský herec Roman Luknár. Jméno náleží i ke slavným českým sportovcům, nosí ho hokejový brankář Roman Čechmánek nebo Roman Turek, hokejista Roman Červenka, cyklista Roman Kreuziger nebo atlet Roman Šebrle, mistr světa a olympijský vítěz v desetiboji z roku 2004.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Roman má svůj původ v latině. Jméno se překládá z obecného latinského označení "romanus" s významem "římský" nebo přímo "Říman". Stejný je i význam jména Roman.

Vznikla z obecného latinského přídavného jména romanus "římský". Význam jména, je "ten, kdo má římské občanství".

 

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: