Dnes slaví svátek:Kristýna

Rút slaví svátek dne 14.03.

Charakteristika

Originální jméno Rút nám zní silně vzdáleně, jeho nositelka je však přátelská a otevřená, takové vlastnosti jí dává právě její jméno.

Odvozeniny a varianty jména Rút

Ženské křestní jméno Rút nemá mužský protějšek. Vyskytuje se také ve zkrácené verzi Rut nebo variantě Ruth. Domácky se jméno může užívat jako Rúta, Rútka, Rútička, Rútinka, Rutuška aj. Jméno se v češtině vyskytuje zřídka, v zahraničí je však oblíbené, především jako Ruth. Jméno Ruth užívá například angličtina, také francouzština, italština, dánština nebo holandština, příp. němčina, kde ho najdeme i v mutaci Rut. Jméno Ruth a Rut zná i norština nebo švédština. Španělé jméno užívají ve verzi Rut. Ruskou podobou jména je Ruf, polskou Rut, také Ruth či Ruta. Jméno najdeme i u našich slovenských sousedů − jako Rút.

Významné nositelky

Se jménem Rút se setkáváme již v Bibli. Jde o prababičku krále Davida, kterou zmiňuje Nový zákon, Rút dala název také stejnojmenné knize Starého zákona. Současnou nositelkou jména je Marie Rút Křížková, literární historička a redaktorka, která byla mluvčí Charty 77. Jméno náleží i k Rut Horáčkové, dceři známého textaře Michala Horáčka.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Rút i jeho kratší verze Rut pocházejí z hebrejštiny. Jména vznikla zřejmě z hebrejského slova "r(e)úth" s významem "přátelství". Jméno Rút se tak překládá jako "přítelkyně".

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: